EFSANE AVI Yaşam Tarzı

Sevgilim sosyopat mı? bir sosyopatın portresi

Sevgilim Sosyopat Mı

Amerikan Ruh Sağlığı Birliği her yüz kişiden birinin sosyopat olduğunu söylüyor. Bu yüzden istatistiksel temellere dayanarak bazıları ile aynı yolculuğa çıktığımızı kabul etmekte fayda var. Manipülatif, dolandırıcı, yalancı – gerekmediğinde bile- çocukluğunda hayvanlara eziyet etmiş, kimsenin sevmediği o kişi… Sosyopatiyi tanımlamaya aşina olduğumuz tüm bu özellikleri bir ilişki içerisinde partnerimize yakıştırmak istemeyiz ve yaptığı hataları görmezden gelmekten hoşlanırız. Buna rağmen hisleriniz size diğer kişide gerçekten bir sorun olabileceğini söylüyorsa, bu duyguyu görmezden gelmeyin – özellikle de bu kişinin sosyopat olabileceğinden şüpheleniyorsanız. Sevgilinizin sosyopat olduğunu gösteren bazı detaylar: sevgilim bir sosyopat mı?

Bana aşık o halde sosyopat olamaz

Hayır birinin sizi özlemesi, aşık olması sizi görmek için yanıp tutuşması onun bir sosyopat olmayacağı anlamına gelmez. Sosyopat biri sizi sevdiğini, size aşık olduğunu söylüyor ve yalan söylemek için bir nedeni olmadığına inanıyorsanız bu muhtemelen doğrudur. Evet sosyopatlar, aşık olabilir ancak bildiğimizden biraz farklı. Onlar birini bencil bir yoğunlukla sever. Onların aşkı, yiyip bitiren, tüketen bir aşktır. Birini sevdiklerinde kelimenin tam anlamıyla sevdikleri kişinin ruhlarını emmek ister ve bunu yaparlar.

Sevgilim Sosyopat Mı

Sosyopat sevgilim: o nasıl bir aşık

Sosyopat partnerin nasıl hissettiğini sormak yanlış bir stratejidir. Aslında, bir sosyopatın ilişkiyi nasıl düşündüğünü ve algıladığını sormak daha doğru olacaktır. Temel olarak bir sosyopat, sosyal çevresini  kazanması gereken bir güç oyunu olarak görür. Ve ilişkisini de! Hedefin kendisi, kazanma eyleminden daha az önemlidir. Aşık olduğumuzda partnerimizin olumsuz yönlerini görmemeyi tercih ederiz, burada aşta olan bir empatik körlük durumu söz konusudur. Sosyopatlar ise aşka düşen empatların sıklıkla taktığı kalpli gözlüklerden muaftırlar. Sizin hatalarınızı veya zayıf yönlerinizi ilk başta fark etmiş ve yine de sizinle olmayı tercih etmiştir. Zayıf yönlerinizi bilmesi ihtiyacınız olan şeyi ve dolayısıyla sizi nasıl etkileyeceğini bilmesi anlamına gelir. Bu, bir sosyopatı hayalinizdeki kadın veya erkek yapmaya yeter.

Sosyopat sizi kıskanır ancak sizi hiçbir zaman kendinden üstün tutmaz. Buna rağmen  sizi  hemen hemen herkesin üstüne koyar. Çünkü siz ‘seçilmiş kişisiniz’ benim seçtiğim kişi ancak ve ancak herkesin üstünde olacaktır narsisizmine sahiptir. Ancak öyle olmadığınızı yani diğer insanlardan pek de farklı olmadığınızı anladığında karşılaşacağınız şey yoğun bir öfke. Sizi değiştirmek isteyecek bunu başaramadıklarında ise en başta sizde gördükleri zayıf yönlerinizi bu defa size karşı kullanacak.

Sevgilim bir sosyopat mı?

Herkes bir sosyopatın nasıl tanımlandığını bilmek ister. Sorun şu ki hiçkimse eğitimli psikologların bulunduğu klinik bir ortamda dahi bir sosyopat tam olarak tanımlanamaz. Hiçbir test sizi o kişinin sosyopat olduğunu söyleyemez. Sosyopatların fiziksel belirtilerinin – karizmatik olmaları- olduğunu unutun. Sosyopatlar sade kahve veya sert içkiler içerler! Bilimsel verilerden uzak tüm bu söylemleri dikkate aldığınızda fark ettiğiniz bir şey olacak: Dünya nüfusunun yarısı sosyopat! Endişelenmeyin sosyopat bir partnerle birlikte olduğumu öğrendikten sonra o kişiyle ilgili gözlemlerim sosyopatların bazı temel özelliklere sahip olduğu yönünde. Partnerinizin bir sosyopat olduğunu gösteren o nedenler: Sevgilim bir sosyopat mı?

Bir sosyopatın portresi

 • Sosyopatlar diğer insanlar kadar kendilerinden bahsetmezler. Sohbeti çoğunlukla size veya diğer kişilere yönlendirecekler. Bunu neden yaptıkları sohbetteki diğer kişiler ile olan ilişkisine bağlı değişir. Romantik bir ilişkide bunu yapmalarının nedenlerinden biri sizi kazanmak istemeleri gibi iyi bir neden olmayabilir. Belki de sizi bulutlara kadar çıkardıktan sonra birden bırakmanın keyfini sürüyorlardır. Çünkü hiçbir şey birini mahvetmek kadar eğlenceli değildir.
 • Henüz tanıştığınız partneriniz ile bir çok ortak yönünüz varsa sevgilim bir sosyopat mı diye bir düşünün. Çünkü o siz onunla tanışmadan önce sizin hakkınızdaki çok şeyi öğrenmiştir bile. Sizi bir yıldır sosyal medyadan gizlice takip etmiş, nerelerde takıldığınızı ve nerede çalıştığınızı öğrenmiş hatta sizi iş yerinizde ziyaret etmiş olabilir!
 • Sosyopatın söylediği ve yaptığı şey arasındaki bağlantıyı kesin. Örnekle kadın hakları eşitlik için çırpınan o kişi bulduğu her fırsatta sizi aldatıyor.
 • Bir sosyopat, kendisiyle ilgili “kişisel” ayrıntıları sizinle yakınlık kurmak için kullanacaktır ve bu ayrıntılar gerçek dahi değildir. Örnekle size -olmayan- bir kardeşini kaybetmenin acısını hissettiğini söyler çünkü aynı yoldan siz de geçmişsinizdir.
 • Sosyal konulara ilgili gibi görünürler ancak bu bir aldatmacadır. Sosyal konulara karşı güçlü tepkileri yoktur. Yanı başında olan bir kaza onun için yalnızca yoğun trafiktiği işaret eder.
 • Aile üyeleri ile güçlü bağları yoktur veya neredeyse hiç çocukluk arkadaşı kalmamıştır. İş arkadaşları ile sosyalleşmez. Herhangi bir arkadaşı diğer arkadaşı ile tanışmamıştır.
Sevgilim Sosyopat Mı

Ben, hep ben ve yine hep ben

 • “Cehennemin en karanlık yerleri, ahlaki kriz zamanlarında tarafsızlığını koruyanlara ayrılmıştır.” İstediğiniz yöne çekin bunu ama bir sosyopattan taraf asla olmasını beklemeyin. Kişisel menfaatleri onun için her şeyin üzerindedir. Politikacılar gibi bir sosyopatın sizin veya diğer kişilerin neye ihtiyaç duydukları ile ilgilendiklerini sanmayın. O. Hep o ve sadece o.
 • Bir davranıştan ahlaki olarak tiksinizyorsanız bu sosyopat olmadığınızın iyi bir göstergesidir. Asla herhangi bir utanç belirtisi göstermez. Yıl sonunda konuşmacısı olduğu bir seminere unvanı ve eğitimiyle ilgili yanlış bilgiler vererek katılmıştır ve burada herhangi bir sorun yoktur.
 • Bir sorun yaşadığınızda sizinle empati kuran normal kişiler sizi rahatlamaya yönelik iletişim kurar. Bir sosyopat ise sizinle empati kurmaktan çok sorunun ayrıntıları ile ilgilenir. Sosyopatlar dürtüseldir ve bunu yaparak merak dürtüsünü tatmin ederler. Ne hissettiğinizle ilgilenmezler.
 • Tüm sosyopatların toplum kurallarına aykırı davranacağını unutun. İki tip sosyopat var: zeki olan ve olmayan. Zeki sosyopatlar başlarını belaya sokmak istemezler – politikacılar gibi- balın sirkeden daha fazla sinek yakaladığını bilirler. Başkasının menfaatini korumanın kendi menfaati için iyi bir şey olduğunu bildikleri için onları ayırt etmek zordur. Ama içinde bir yerde teknolojinin bu kadar gelişmediği bir dünyada insanlara fiziksel zarar verme dürtüleri her zaman vardır. İşaretleri izleyin!
 • Sosyopat olduğunun farkında olan sosyopatlar, diğer insanların da aslında sosyopat olabileceğini ancak rol yaptıklarını söylemesi muhtemeldir. Onlar, normal kişilerin ya rol yaptığını ya da aptal olduklarını düşünür. Örnekler partnerinize ‘bencil’ olduğunu söylediğinde size söyleyeceği muhtemel şey duygusal olarak zayıf olduğunuz olabilir. 

Bir sosyopattan nasıl ayrılırım?

Pek çok kişi bir sosyopat ile ilişki bitirmenin en iyi yolunun ortadan yok olmak veya iletişimi kesmek olduğunu söylüyor. Ve hatta duygusal yönü gelişmemiş bir sosyopat olan kişinin ayrılığı kolay kabul edeceğiniz varsayıyor… Gerçek şu ki  siz sosyopatınızla simbiyoz bir ilişkidesiniz. Ona hiçbir şey borçlu olmadığınızı düşünebilirsiniz ancak ilişki sosyopat için tahmin edemeyeceğiniz veya anlayamayacağınız şekilde önemlidir. Sosyopatın sınırlarınıza saygı duyduğunu düşünebilirsiniz, ancak sosyopat, ihtiyaçlarınız konusundaki iddialarınıza sempati duymayacaktır. Sosyopatın ihtiyaçları vardır ve bunların karşılandığından emin olmak için savaşacaktır. Ve onunla yaptığınız bu savaşta yenileceğinize emin olabilirsiniz. 

Bir sosyopatla yapılacak en iyi ayrılık ona bu ayrılığın kendi tercihiymiş gibi hissettirmeniz. Çoğunlukla zeki oldukları için onları manipüle etmenin zor olduğunu düşünebilirsiniz ancak sosyopatlar aynı zamanda narsisttir de. Bu zekanızı küçümseyen bir sosyopatın sizi tehlike olarak görmemesini sağlar. Bundan faydalanın! 

Çaresiz, mutsuz, tepkisiz birine bürünün. Açıkça meydan okumadan, muhalif olun. Sosyopat sosyal biriyse, evde kalmayı tercih edin. Kişisel hijyene bir süre ara verin. Kronik bir hastalığa yakalandığınızı söyleyin ve öyle davranın. Aptal görünün, cüzdanınızı kaybedin, beceriksiz olduğunuzu ve işe yaramaz olduğunuzu hissettirin. Sosyopat bundan şüphe edecektir hepsini yeni başlayan sahte akıl hastalığınızayükleyin. ‘bana ne olduğunu gerçekten de bilmiyorum’ Sosyopat sizin onun kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayamayacak kadar aciz olduğunuzu düşünecek ve sizden vazgeçecektir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir