Yaşam Tarzı

Depresyon için Yeni Bir Tedavi: Ketamin Burun Spreyi Esketamin

Ketamin Burun Spreyi Esketamin

Türkiye’de her 10 kişiden biri, klinik depresyonun semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için bir antidepresan kullanıyor. Ne var ki çoğu antidepresan üzüntü, umutsuzluk, enerji kaybı, uyku ve iştahtaki değişiklikler gibi depresyonun sarsılmaz semptomlarını hafifletmeye yeterli değil. Piyasaya çıkan yeni bir ilaç, tedaviye dirençli depresyon yaşayan bu kişilere yardımcı olabilir. Yakın zamanda FDA tarafından onaylanan ketamin burun spreyi esketamin.

 Ketamin Burun Spreyi Esketamin: nedir

Ketaminin anestezi olarak kullanılan jenerik bir ilaç olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda ketamin tedaviye dirençli depresyonu olan hastalar da küçük dozlarda kullanılmaktadır. Ancak ketamin aslında narkotik bir maddedir. Eğlence amaçlı bir uyuşturucu olarak kötüye kullanılıyor ve halüsinojendir. Bu nedenle yeni esketamin burun spreyi yalnızca bir doktorun ofisinde veya hastane ortamında uygulanmaktadır. Esketamin farklı bir ketamin formu olmasına rağmen etkileri ketamin ile tamamen aynıdır.

Ketamin Burun Spreyi Esketamin: kullanım

Uygulama hastane veya tıbbı bir tesiste doktor gözetiminde gerçekleşiyor. Uygulama sonrası kafa karışıklığı yaşanabileceği için, bir veya iki saat tıbbı tesiste kalmak gerekecektir. Günün geri kalanında araç, makine kullanmamak veya zihinsel çaba gerektiren bir görevi üstlenmemek tavsiye ediliyor.

Ketamin Burun Spreyi Esketamin: neden umut verici

Burun, beyin sapına doğrudan bağlanan sinir liflerine sahiptir. Bu lifler alınan ilaçları veya patojenleri kan yoluyla kısa sürede beyne ulaştırır. Bu nedenle antidepresanlara nazaran esketamin burundan alındığı için etkisini 24 saat gibi kısa bir sürede gösteriyor. Ayrıca antidepresanların çoğu esas olarak serotonin veya dopamin sistemleri üzerinde çalışırken, ketaminin beyinde çok daha yaygın olan farklı bir nörotransmitter olan glutamat üzerinde çalışıyor

Ketamin Burun Spreyi Esketamin

Kanıta dayalı çalışmalar

Bu çalışma FDA onaylı esketamin burun spreyinin etkinliğini ve güvenliğini test etmek için tasarlandı. Çift kör, aktif kontrollü çalışma, yaklaşık 200 hastayı içeriyor. Bazı hastalara oral antidepresanla birlikte esketamin burun spreyi verilirken, plasebo grubuna yalnızca oral antidepresan verildi. Deneme 28 gün sürdü ve hastalar başlangıçta ve tedavi süresince depresyon ve anksiyete semptomları açısından değerlendirildi. Esketamin kullananlar, plasebo alanlara göre önemli ölçüde daha fazla gelişme gösterdi. Ek olarak, ilk dozdan 24 saat sonra semptomlarda iyileşme gerçekleşti. Bu, ilacın en heyecan verici yönlerinden biri olan hızlı etki mekanizması için umut vericiydi. 

Olayı yan etkiler

İlacın en sık görülen yan etkileri baş dönmesi, tat duyusunda bozulma, baş dönmesi ve bulantıdır. Yan etkiler uygulamadan kısa bir süre sonra ortaya çıkma eğilimindedir ve 90 dakika içinde geçer. Çalışmanın fikir birliği, ilacın genel olarak güvenli ve tolere edilebilir olduğu yönündedir.

Sonuç olarak

Esketamin kimyasal olarak güçlü bir anestezik olan ketamin ile neredeyse aynıdır. Bir madde kötüye kullanım türü de olan ketamine çoğu sağlık otoriteleri şüpheyle yaklaşılıyor. Esketamin kullanmanın en uygun yolunun ne olduğunu, ne kadar süre  kullanılması gerektiği, verilmediğinde ne olacağı gibi soruların cevabı henüz net değil. Bu gibi büyük endişelerine rağmen hızlı bir yanıt gerektiğinde esketaminin depresyona bir alternatif haline gelmesi umut verici. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir