GENEL Yaşam Tarzı

Kendi kendine konuşmak normaldir ancak nereye kadar?

Kendi kendine konuşmak

Bu sahneyi hepimiz biliyoruz, yalnızsınız ve kendi kendinize konuşurken laf lafı açmıştır. Ruh bilimciler kendi kendine konuşmak eyleminin hiç de ‘delilik’ olmadığını ve aslında bunun normal bir insan davranışı olduğunu söylüyor. Buna rağmen kendi kendine konuşma döngünüz halüsinasyonlar gibi bir akıl sağlığı durumunun diğer semptomlarını içermiyorsa, örnekle tost makinesi sorunuza cevap vermiyorsa sağlıklı insan davranışıdır.

Kendi kendine konuşmak: faydaları

İç görü sağlar

Düşüncelerimizi ve duygularımızı yüksek sesle ifade ettiğimizde, zihnimizde neler olup bittiğinin daha çok farkına varırız. Yüksek sesle konuşmanın içerdiği süreçler, beynin dil merkezlerine erişirken biraz yavaşlamamıza neden olur. Bu şekilde zihin gereksiz düşünceler konusunda daha bilinçli hale gelir ve ‘farkındalık’ durumu gerçekleşir.

Hatırlamaya yardımcı olur

Araştırmalar, kendi kendine konuşmanın beyninizin daha iyi performans göstermesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor . Bu çalışmada, katılımcılardan talimatları okumaları ve ardından ilgili görevi yerine getirmeleri söylendi. Bazı katılımcılardan talimatları sessizce, diğerlerinden ise yüksek sesle okudular. Elde edilen sonuç, yüksek sesle okumanın konsantrasyonu sürdürmeye ve performansı artırmaya yardımcı olduğunu gösteriyordu.

Kendi kendine konuşmak

Motive eder

Aklınıza gelen ilk şeyi kontrol edemeyebilirsiniz, ancak ikincisini kontrol edebilirsiniz. Belirlediğiniz bir stratejiyi düşünürken sözlü olarak kullandığımız ‘evet yapabilirsin, daha önce de yaptın, harika gidiyorsun’  benzeri cesaretlendirici sözcükler yüksek sesle söylendiğinde motivasyon konusunda daha ağır etkiye sahiptir. Yapacağınız bu motivasyon konuşmasında ‘ben’dili yerine ‘sen’ dili kullanmak teşvik edicidir.

Kullandığımız dil çok önemli

Kendi kendine konuşma, kafanızdan geçen sonsuz, söylenmemiş düşünce akışıdır. Bu nedenle tüm bu konuşmalarda kullandığımız dilin önemli olduğunu unutmayın. Kendimizle konuşmak, odaklanmanıza yardımcı olur, yüksek sesle söyleyerek ne düşündüğünüzü doğrular ve duygularımızı – ne hakkında konuştuğunuzla ilgili olarak – daha yönetir hale getiririz. Bundan en iyi şekilde yararlanmak açısından, özeleştiri yapmak ve kendimizi küçük düşürmek yerine olumlu sözcükler kullanmak muhtemelen daha iyidir. Kendimizle olumsuz konuştuğumuzda, araştırmalar kendimizi olumsuz bir sonuca yönlendirmemizin daha muhtemel olduğunu gösteriyor. 

Ne zaman endişelenmeliyim?

Kendi kendine konuşmak ile gerçek arasındaki teması kaybetmek arasında büyük bir fark var. Sağlıklı insanların yaptığı kendi kendine konuşma, psikotik bir hastalık olan şizofrenide olduğu gibi işitsel yansımalara, halüsinasyonlara tepki içermiyor. Burada kulağa gelen bir sese değil, içsel sese cevap verme durumu söz konusudur. Kendi kendine konuşmak bizi ‘deli’ veya ‘hasta’ yapmaz ancak yine de cevapları dışarıdan duyduğunuz bir sese veriyorsanız profesyonel bir yardım almakta fayda var. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir