Yaşam Tarzı

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Doğal diş beyazlatma yöntemleri hakkında hızlı bir Google araması yaparsanız, deneyebileceğiniz uzun bir liste bulacaksınız. Ama ya size bu çözümlerin çoğunun abartılı sonuçlar verdiğini ve birçoğunun araştırmalarla desteklenmediğini söylersem! Bugün araştırmalarla desteklenmiş 6 doğal diş beyazlatma yöntemlerini inceleyeceğiz.

Öncelikle dişlerin sararmaya başlamasının birçok nedeni var. Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) “Yaşlandıkça dişlerin sararması doğaldır” diyor. Dişteki mine yaşlandıkça yıpranır ve zaman içinde iç dentin kendini gösterir. Bu dentin sarımsı tona sahiptir ve dişlerimizin daha sarı görünmesine neden olur. Zamanı durdurmanın bir yöntemi olmadığı için dişlerin sararmasını da durduramayız ancak yavaşlatabiliriz. İlk etapta neden sarardıklarına bakılmaksızın sarı dişleri beyazlatmanız mümkündür. İşte en etkili doğal diş beyazlatma yöntemleri!

Yaşam tarzını değiştir

Sigara kullanımı, alkol, gazlı içecekler, kahve ve çay gibi belirli yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi dişleri lekeler ve sararmasına neden olur. Bunların alımını azaltmak ve sigarayı bırakmak dişlerin lekelenmesini önlemeye yardımcı olacak ve gülümsemenizi parlak tutacaktır. Ayrıca, içtikten veya yemek yedikten sonra suyla yıkamayı veya hemen diş fırçasına erişiminiz yoksa bir pipetle içmeyi deneyebilirsiniz, bu da lekelenmeyi önlemeye yardımcı olacaktır.

Doğru şekilde fırçalayın

Dişlerin normalden daha fazla sararmasını önlemenin en iyi yollarından biri, onlara uygun şekilde bakmaktır. Diş hekimleri, diş ipi kullanımının en az diş fırçalamak kadar önemli olduğunu vurguluyor. Diş ipi, dişlerin rengini de bozabilen boşlukları önlemeye yardımcı olur. Beyazlatıcı diş macunları lekeleri çıkarmada iyi olacaktır, ancak bunlar dişlerinizi beyazlatmak için geçici çözümlerdir. Doğru bir diş bakımı, dişleri daha beyaz tutmanın ilk adımıdır.

Diş beyazlatma ürünleri

Sararmış dişleriniz için büyük paralar harcamaya hazır değilseniz, evde diş beyazlatma ürünü kullanmak iyi bir seçim olabilir. Piyasada beyazlatıcı diş macunu, jeller ve gargaralar gibi bir dizi reçetesiz diş beyazlatma ürünü bulunmaktadır. Evde kullanılan beyazlatma ürünlerinin çoğu, dişleri beyazlatmak için hidrojen peroksit ya da bilinen adıyla oksijenli su  içerir. En iyi şekilde fayda almak için devamlılık gerekir çünkü sonuçları görmek en iyi ihtimalle haftalar alacaktır.

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Karbonat ve Hidrojen peroksit 

Herhangi bir lekeyi açmak istediğimizde hazır bir cevabımız var: karbonat. 2012 de yapılan bu çalışma karbonat ve hidrojen peroksit veya bilinen adıyla oksijenli su içeren bir diş macununun etkinliğini araştırdı. Sonuçlar dört haftalık düzenli kullanım sonrası diş renginin açıldığını gösteriyordu.

Elma sirkesi

2010 yılında yapılan bi araştırma, elma sirkesinin sarı dişleri beyazlatma özelliklerine sahip olduğunu gösterdi. Evet elma sirkesi tadıyla sizi cezbetmeyebilir ancak dişlerinizi beyazlatmak için onu içmez zorunda değilsiniz. Elma sirkesini çay, kahve gibi dişleri sarartan içeceklerden sonra suyla karıştırarak gargara yapmanız yeterlidir. 

Elma sirkesi asidik olduğu için diş etlerine zarar verebilir. Bu yüzden her gün kullanmanızı önermiyoruz.

Limon ve portakal kabukları

Dişleri beyazlatmak için limon ve portakal kabukları kullanmanın etkinliğini kanıtlayan bilimsel araştırmalar eksiktir. Ancak bu araştırma, meyve kabuklarında bol miktarda bulunan D-limonen’in dişleri beyazlatmakta etkin olduğunu gösterdiği için limon ve portakal kabuklarına fırsat veriyoruz.

Sonuç

Birine bakmaya yüzünden başlarız. Sararan dişler hoş bir ilk izlenim oluşturmaz. Bu nedenle dişleri beyazlatmak için çözümler aramaya başlamadan önce, bunu engellemenin yöntemlerini denemekte fayda var. Gömleğinizde leke bırakabilecek herhangi bir yiyecek veya içecek muhtemelen dişlerinizde de leke bırakacaktır. Kahve içmeyi durduramıyorsanız içtikten hemen sonra diş bakımını ihmal etmemek mantıklı gibi görünüyor. 

Diş beyazlatma yöntemleri ‘beyazlatma’ yönteminin kendisi bir aşındırma olduğu için dişlerinizi pratikte aşındıracaktır. Bu nedenle dişlerinizi beyazlatmanın en iyi yolu lekeleri oluşmadan önlemek, iyi ağız hijyeni uygulamaya devam etmek ve düzenli diş muayeneleri yaptırmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir