Candida Mantarı Tedavisi

Candida mantarı tedavisi, beslenme alışkanlıklarının değiştiği ve antibiyotik kullanımının yaygınlaştıgı günümüzde ismini sıklıkla duymaya başladığımız bir konu. Bugün; candidanın ne olduğunu, kimlerde ortaya çıkabileceğini ve candida mantarı tedavisini inceleyeceğiz

Candida Mantarı: Nedir?

Candida; halk arasında ağız mantarı veya bağırsak mantarı olarak da biliniyor. Üstelik bu mantar bağırsaklarda, vajinada, midede ve ağızda doğal olarak bulunan fırsatçı mantar türüdür. Beslenme alışkanlıkları, yoğun antibiyotik kullanımı ve bağışıklığın düşmesiyle birlikte kontrolsüz çoğalan bu mantar türü patojen bir hal alarak, kendi başına bir hastalık olabilmektedir. Bu nedenle candida mantarı tedavisi; bu mantarı yok etmek değil, kontrolsüz çoğalmasını azaltmak ve sayısını kontrol altına almak olmalıdır.

Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Anlaşılır?

Candida mantarının en önemli belirtisi ağızda beyaz pamukçuk oluşumudur. Bu belirtiler dışında; vajinada beyaz, kokusuz ve peynirimsi bir akıntı da yine candida belirtisidir. Karında şişlik, huzursuzluk, yorgunluk, şeker tüketme ihtiyacı da candida belirtileri arasında yer almaktadır.

Candida Mantarı Tedavisi

Basit Bir Candida Testi

Alkol almadığınız bir sabah hiçbir şey yemeden ve içmeden, cam bir bardağı suyla doldurup bu bardağa tükürün. On- on beş dakika bekledikten sonra bardağa bakabilirsiniz. Eğer tükürügünüz suyun üstünde duruyorsa sağlıklı bir bağırsak florasına sahipsiniz. Ancak tükürüğünüz dibe çökmüşse, saçaklanıp aşağı sarkmış ve suya ayranımsı bir görüntü vermişse candida var demektir. Yine de bu yöntem her candida mantarı için doğru bilgi vermez. Bu nedenle candida mantarından emin olmak için doktorunuza danışmanız en iyisi olacaktır.

Candida Nedenleri Nelerdir?

  • Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek
  • Rafine şeker ve un kullanımı
  • Alkol tüketimi
  • Antibiyotik kullanımı
  • Stres
  • Diyabet ve insilün direnci
  • Düşük bağısıklık sistemi

Candida Mantarı Tedavisi

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, candida vucudumuzda doğal olarak bununan bir mantardır. Bu nedenle çözümü onu yok etmek değil, sayısını azaltmak olmalıdır. Bu mantar şekerden beslenmektedir bu nedenle uygulayacağımız tedavi ancak uygun bir diyet olacaktır.

Candida Diyeti

Bu diyet, candida mantarının belirtilerini azaltmak için uygulanan bir diyettir. Bu diyette şeker ( şeker oranı yüksek muz kivi çilek gibi meyveler de dahil ), nişasta oranı yüksek sebzeler ( pazates, bezelye, mercimek, fasülye), alkol, bazı süt ürünleri ve özellikle rafine gıda ürünlerinin kullanımını yasakt. Şeker oranı düşük meyveler, nişastasız sebzeler ve glutensiz yiyeceklerin tüketimine teşvik ediyor. Diyette özellikle bağırsak florasına zarar verebileceği gerekçesiyle gluten kullanımı kesinlikle önerilmiyor. Bağırsak flora sağlığı için probiyotik bakımından zengin ev yapımı yoğurt ve bağırsak alkali değerini düzenlemek için sarımsak da tüketilmesi önerilen besinler arasındadır.

Candida diyeti uygularken verdiğimiz bu öneriler de size yardımcı olacaktır. Bozulmuş bağırsak florasını düzeltmek için özellikle ağızda eriyen probiyotik, bağısıklık sisteminizi yükseltebilecek C, D, B kompleks vitaminler ile çinko ve magnezyum minarellerini kullanabilirsiniz.

Candida ağızda ise florürsüz bir diş macunu kullanmanız da yine size bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir