GENEL Yaşam Tarzı

Alkolün seks üzerindeki etkisi

Alkolün Seks Üzerindeki Etkisi

Alkol tüketiminin vücut fonksiyonlarımız üzerinde büyük bir etkisi bulunuyor. Diğer şeylerin yanı sıra, alkolün seks üzerindeki etkisi; cinsel organların kanla beslendiğini hesaba kattığımızda oldukça değişken. Alkollü iken cinsel organlarımız ‘alkol’ ile besleniyor.  Cinsel uyarılma ve orgazm olma yeteneği için kan dolaşımı önemlidir. Kısaca: “Sarhoş seks” nadiren “hedefe” götürür! 

Bir veya iki içki ile çekingenlik düşer. New York Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma , sarhoş insanların daha açık ve girişken olduğunu gösteriyor. Ancak bu durum daha iyi bir seks için geçerli değil. Az miktarda alkol cinsel açıdan uyarıcıdır ancak alköl miktarı artınca durum biraz değişiyor. Alkolün seks üzerindeki etkisi elbette birçok değişkene bağlıdır.

Bu değişkenler;

  • Alkol miktarı.
  • Alkol türü (ör. schnapps veya şarap)
  • Tokluk veya açlık durumu.
  • Yaş.
  • Cinsiyet.
  • Ağırlık.

Alkol Kadınları Nasıl Etkiliyor

Alkolün Seks Üzerindeki Etkisi

İlgiyi Arttırır 

Alkol içmek kadınlarda testosteron düzeylerini artırır. Bu erkek cinsiyet hormonu, temelde cinsel istekte rol oynar. Kadınların içki içerken daha fazla cinsel istek bildirmelerinde bir faktördür. İnsanlar genellikle içmeyi azaltılmış kısıtlamalarla, daha seksi ve daha özgüvenli hissetmek ile ilişkilendiriyor. Bu da sekse olan ilgiyi arttırıyor.

Islanmak Zorlaşır

Çok fazla içmek bu fizyolojik tepkiyi durduruyor. Alkol, vajinal ıslaklığa müdahale ederek sürtünme ve rahatsızlığa neden oluyor.

Cinsel Uyarılmayı Arttırır veya Azaltır

Bazı kadınlar, birkaç kadeh içtiklerinde sekse daha fazla ilgi duyabilirler, ancak bu, vücutlarının buna hazır olduğu anlamına gelmez. Alkolün kadınların kendilerini istekli sanmasına yol açarken, çok fazla içkinin fizyolojik olarak olumsuz bir etkisi olduğunu ve genital tepkiyi azalttığını kanıtlanmıştır. Bazı raporlara göre alkol ve seks söz konusu olduğunda ölçülü olmak çok önemlidir . Yani, ne kadar çok içerseniz, genital ıslanmanın ve fiziksel uyarılmanın o kadar az olacağı saptanmıştır.

Orgazm Olmak Zorlaşır

Bir kadeh kan akışına müdahale etmez ancak fazla alkol orgazm işlev bozukluğuna neden olabilecek fizyolojik, bilişsel ve davranışsal bir etkiye sahiptir. Bu, orgazmın daha uzun sürmesi ve daha az yoğun orgazm olması anlamına geliyor. Tabii orgazm olabiliyorsan.

Alkol Erkekleri Nasıl Etkiliyor

Alkolün Seks Üzerindeki Etkisi

Çalışmalar alkolün erkekler üzerindeki etkisinin kadınlara oranla çok daha az olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni erkeklerin fizyolojik özelliklerinin (boy, kilo) onlara avantaj sağlamasıdır. 

İlgiyi Arttırır

Alkolün erkek cinsel hormonu olan testesteronu arttırması kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de sekse ilgili arttırır. Bir veya iki içki rahatlatıcı bir etkiye sahip olmamıza neden olur. Konu cinsellik olduğunda çekingenliği azaltmaya yardımcı olması, bizi yeni şeyler keşfetmeye daha açık hale getirir.

Sertleşmek Zorlaşır 

Alkol, penise giden kan akışını azaltıyor. Sertleşmeyi ve sertliği koruma süresini etkiliyor. Düzenli olarak alkol tüketmek ise, uzun vadede sertleşme bozukluğuna neden olduğu bir gerçek.

Boşalmayı Geciktirir

Belki bir iki kadeh boşalmayı etkilemez ancak çok fazla alkol tüketmek boşalma süresini uzatıyor. Mayo Clinic yaptığı araştırmalarda ise fazla alkol tüketiminin boşalmayı tamamen ortadan kaldırabileceğini göstermiştir.

Sarhoşken Harika Bir Seks Mi?

Hayır, kesinlikle değil. Sarhoş olduğumuzda, artık hareketlerimizi düzgün bir şekilde kontrol edemiyoruz ve koordine edemiyoruz. Tahmin edebileceğiniz gibi, bunlar harika seks için en iyi koşullar değil. Kendinizi hasta hissedebileceğiniz ve kusmanız gerekebileceği gerçeği, erotik bu anlara iyi gitmez. Çok fazla alkolün sizi yorduğu ve seks sırasında basitçe uykuya dalabileceğiniz gerçeğinden bahsetmiyorum bile.

‘ İki bira ile benim gözler instagram’ bu, ismini hatırlamadığım bir instagram ünlüsünün instagram bio’sunda görmüş olduğum bir deyim. Altı kelime ile alkol ve seks ilgisini özetlemek için muhteşem bir cümle. Bu rapor  alkolün insanları, başlangıçta çekici olarak algılanmayanları dahi daha çekici gösterdiği sonucuna varmıştır. Üstelik bu durum yalnızca insanlar ile sınırlı değil. Manzaralar da daha çekici görünüyordu. Yani gözleriminiz beynimize yansıttığı her şey, alkollü iken daha iyi gösteriyor. İyisi mi, kararında içmek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir