Kilo almak istiyorum

‘Kilo almak, bundan daha kolay bir şey yok’ çoğu insan böyle düşünür. Sonuçta Türkiye nüfusunun yarısı aşırı kilo ile savaşıyor. Ancak çizginin öbür ucunda tam tersini söyleyen insanlar var. Kilo almak istiyorum!

Herkesin zayıflamak istediği  bir toplumda, zayıf olmanın sorunlarını kimse pek anlamıyor. Üstelik çok yediği halde kilo alamayan insan sayısı da hiç azımsanacak seviyede değil. Yiyip yiyip kilo alamamak- bazıları için bir nimet, diğerleri için bir lanet. Kilo almak istiyorsanız her şeyden önce, düşük kilonun bazı nedenleri elbette ekarte edilmelidir. Aşırı aktif bir tiroid, gastrointestinal şikayetler veya besin intoleransı sıklıkla düşük kilo ile ilişiktir. Buna rağmen fiziksel olarak sağlıklıysanız kilo almanızı engelleyen hiçbir şey yoktur. Bu ipuçları sizi hedefe götürecektir: Kilo almak istiyorum.

Her zaman yanınızda atıştırmalık birşeyler bulundurun

Kilo almak istiyorum deyip başaramayanlardansanız, bunun nedenini muhtemelen biliyorsunuzdur: Hareket halindesiniz, yemek yemeye vaktiniz yoktur ve mideniz gurulduyordur. Tanıdık geldi mi? Yanınızda atıştırmalık bir şey yoksa, sonraki öğüne kadar dayanabilirsiniz ancak dikkat vücut yağ rezervlerinizi kullanıyor ve kilo veriyorsunuz. 

İstenmeyen kilo kaybını önlemek için yanınızda daime sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmalısınız. Sandviç, fındık, fıstık ve diğer kuru meyveler idealdir.

Herşeyi tek öğüne sığdırmayın, aşırı yemeyin

Kilo verme diyetinde olduğu gibi kilo alma diyetinde de yedikleriniz hakkında endişelenmeyin. Kalori saymak hoş değil ve sizi strese sokar. Stres yemek yeme zevkini bloke eder ve tüm bunlar dolgunluk hissi, mide bulantısı ve halsizlik ile sonuçlanır. Bu nedenle tüm kalorileri tek öğünde alma fikrinize hoşçakal deyin ve bunun yerine diyetinizi ara öğünlerle zenginleştirin.

Yemeklerinizi yüksek kaliteli kalorilerle zenginleştirin

Kilo almak istiyorum diyorsanız harcadığınız kaloriden en az 500 kalori daha fazla kalori almalısınız. Beş muzun 500 kalori olduğunu düşünürsek bu oldukça büyük bir miktar. Bu nedenle sağlıklı kilo almak için kalorisi yüksek ve ayrıca kolayca ulaşabileceğiniz yiyecekleri tercih etmelisiniz. Yediğiniz her şeye zeytinyağı eklemek güzel bir fikir çünkü üç yemek kaşığı zeytinyağı ortalama 300 kalori.

Günde altı öğün tüketin

Kilo vermek isteyenlere söylenilen ‘az ama sık yiyin’ mantığı burada ‘fazla ve sık yiyin’ olarak işliyor. Sindirim sistemini bunaltmamak için kaloriyi 5-6 küçük öğüne bölün. Günü kahvaltı, kahvaltı atıştırmalığı, öğle yemeği, öğle atıştırmalığı, akşam yemeği ve akşam atıştırmalığı olarak ögünlere bölebilirsiniz.

Kilo almak istiyorum

Kilo almak istiyorum! O halde hastalanmayın

Çok zayıf insanlar eğer iyi beslenemiyorsa sıklıkla enfeksiyon veya diğer hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalırlar. Hastalıklar can sıkmakla kalmaz aynı zamanda kilo vermenize neden olurlar. Çünkü hastalandığınızda yemek yemek istemezsiniz.

Yüksek kalorili ancak sağlıklı yiyecekleri tercih edin

Kalorisi yüksek çoğu yiyecek ne yazık ki sağlıksızdır. Sağlıklı kilo almak istiyorum diyorsanız kalorisi yüksek sağlıklı bu yiyeceklere şans verin: 

  • Avokado, bir orta boy avokado ortalama 500 kalori sağlar.
  • Kuruyemişler, özellikle ara öğünler için uygundur. 100 gram fındık size 500 kalori sağlar.
  • Yağlar ve mezeler, kendinizi bu Akdeniz marşıyla daha sık şımartın ve zeytinyağında salamura edilmiş mezeleri daha fazla tüketin çünkü bu mezeler lezzetli olmakla kalmaz aynı zamanda kalorileri de yüksektir.

Stres kilo almanızı engeller

Kronik stres ne yazık ki günümüzde olağan bir durum haline geldi. Stres içerisindeyken kilo alma eğilimindeki kişiler daha çok, kilo verme eğilimindeki kişiler ise daha az yemek yer.  Kilo almak için rahatlamak için kendinize yeterli alan bıraktığınızdan emin olun. Stresle nasıl mücadele edileceğine dair ipuçları burada bulunabilir.

Acı iştah açar

Kilo alamamanın önündeki en büyük engellerden biri de iştahsızlıktır. Tipik olarak iştah doğrudan kilo ile bağlantılıdır. Ne kadar iştahlıysanız o kadar yersiniz!  İştahsızlık sizin için bir rutinse acı yiyecekler size yardımcı olabilir. Acı maddeler sindirimi ve enzim oluşumunu uyarır, böylece iştahı artırır. Acı tat iştah etkisini yarım saat içinde gösterir. Bu nedenle yemekten önce acı sos tatmak, acı turşu tüketmek harika bir başlangıçtır. 

Kilo almanıza yardımcı yüksek kalorili smoothie: kilo almak için sallayın

Kilo almanın tükettiğinizden daha fazla kalori anlamına geldiğini artık biliyorsunuz ancak ara ögünlere vaktiniz yoksa, yüksek kalorili sağlıklı smoothie’ler tam sizin için.

Fındıklı yulaflı smoothie tarifi

MalzemelerHazırlanışı
Muz
3 yemek kaşığı yulaf
Süt
Bir avuç ceviz
Tüm malzemeleri (ceviz hariç) bir shakera koyun ve kremsi bir shake elde edene kadar karıştırın. Daha sonra kıyılmış cevizle süsleyip tüketin.

Sonuç olarak

  • Kilo almak istiyorsanız, günde fazladan 500 kalori alın.
  • Kilo almak için fındık,fıstık, ceviz, kuru üzüm ve fıstık ezmesi gibi yüksek kalorili, ancak besleyici yiyecekler yiyin.
  • Yemeklerinize ekstra zeytinyağı ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir