Yaşam Tarzı

Endorfin hormonu hakkında bilmeniz gereken her şey

Endorfin hormonu

Kısa bir ansiklopedik bilgi: Endorfinler, bir nörondan diğerine bilgi ve sinyaller ileten nörotransmitterlerdir. Fakat biz onları daha çok egzersiz yaptığımızda mutlu hissetmemizi sağlayan hormonlar olarak biliyoruz. Peki ama nasıl? İşte endorfin hormonu hakkında tüm merak ettikleriniz!

Endorfin hormonu: nedir?

Endorfinlerin birincil rolü, ekstrem durumların üstesinden gelmemize yardımcı olmaktır. Örneğin bir kazadan sonra endorfinler, bize güvenliğe ulaşmamız veya yardım çağırmamız için zaman tanımak için ağrı hissetmemizi engeller. Aynı zamanda analjezik görevi görürler, yani ağrı algısını azaltırlar. Bir deplasman esnasında ayağımız burkulsa da deplasmanı bitirmemize yardımcı olan şey, endorfindir.

Endorfin seviyeleri , egzersiz veya ekstrem durumlar dışında, heyecan verici aktiviteler sırasında da yükselir: seks yapmak, iyi yemek yemek, hız trenine binmek, korku filmi izlemek gibi…

Uyandırdıkları coşkudan dolayı genellikle “ mutluluk hormonları ” olarak adlandırılırlar. Ağrı kesicilerle aynı beyin reseptörlerine bağlanarak, sinir sistemimizde morfine benzer bir etki yaratırlar. Bu nedenle keşfedilmeleri de morfin ve bir ağrı kesici olarak piyasaya çıkan eroinle birlikte oldu.

Endorfin hormonu

Peki ya dopaminler?

Alında endorfin ve dopamin birlikte hareket eder yani biri arttıkça diğeri de artar. Endorfinlerden farklı olarak dopamin, beyindeki bir amino asit olan tirozinden sentezlenen bir nörotransmiterdir. Bununla birlikte dopamin sadece ruh halinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda sempatik sinir sisteminize de yardımcı olur ve vücut hareketini geliştirir.

Her şey yolunda!

Dünya nüfusunun yüzde on biri şu an depresyonda. Üstelik bu değer yalnızca tedavi gören kişileri kapsıyor. Küçük bi kıyaslama yapacak olursak dünyada kalp hastalığından sonraki en geniş hasta grubu ‘depresyondaki kişileri’ içeriyor. 

Düzenli egzersizin depresyon ve anksiyete tedavisinde olumlu sonuç vermesi endorfin salınımını arttırmasından ileri gelir. Yaşamlarının bir noktasında depresyon yaşayan biriysenin doktorunuzun bunu size önermiş olması muhtemel. 2004 yılında yapılan bu araştırma düzenli egzersizin orta seviyedeki depresyon belirtilerini klasik bir antidepresan kadar azaltabileceğini gösterdi. 

Endorfin ve depresyon söz konusu olduğunda, bunu nasıl başardıklarını tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var ama şimdilik sonuçlar istenilen seviyede.

Endorfinlerin birincil görevi ağrıyı engellemektir

Vücudumuz stres altındayken veya acı hissettiğinde, hipotalamus vücudumuza endorfin çağrısı gönderir. Bunu “mutlu hissetmemiz gerek!”  şeklinde değil de “bu acıyı durdurmamız gerekiyor” şeklinde yaptığını varsayıyorum. Mesajın özü bu!

Endorfin hormonu ve mutluluk etkisi

Mutluluk az miktarda endorfin içeren bir kokteyl gibidir. Endorfinler, acıyı azaltan ve hazzı devam ettirerek genel mutluluğumuzda bir rol oynasa da, tek başlarına bir ani, yüksek veya bir mutluluk patlaması yaratmazlar. Endorfinlerle karıştırılmış serotonin, oksitosin ve dopamin gerçekten bizi mutlu eden şeylerdir ve tüm nörotransmitterlerimiz denge, istikrar ve mutluluk yaratmak için birlikte çalışıyor.

Endorfin tepsisi nasıl işliyor

Tüm insanlarda farklı miktarlarda endorfin olduğundan ve farklı zamanlarda farklı miktarlarda endorfin salgılandığından, bir kişi için büyük bir endorfin patlaması yaratan şey, başka bir kişi için aynı anlama gelmez. Örnekle bir korku filmi bağımlısı olarak benim  korku filmlerine karşı yüksek bir endorfin tepkim var. Ama korku filmleri bazıları için klişe ya da ürperticidir! Açıkça, benim endorfinlerim diğerlerinin iletemediği bir mesaj gönderiyor ve korku fimleri bana haz duygusu yaşatıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir